اخبار, گوشی هوشمند شیاومی

آیا شایعه غیرفعال شدن گوشی های شیائومی در ایران واقعیت دارد؟

شیائومی

برخی سایت‌های خارجی خبر غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در کشورهای تحریم شده از جمله ایران را منتشر ساختند. بر اساس این گزارش، شرکت شیائومی در حال قطع دسترسی کاربران به موبایل‌های ساخت خود در کشورهای تحریم شده مانند سوریه، کوبا، کره شمالی، سودان و البته ایران است. این اتفاق برای کاربران ایرانی رخ نداده است و این خبر توسط کمپانی شیائومی به طور رسمی بیان نشده است و به نظر میرسد خبر فوق در حد شایعه باشد. لذا با توجه به دلایل زیر ، نگران غیرفعال شدن گوشی های شیائومی در ایران نباشید.

 1. تمامی اطلاعات منتشر شده در وب سایت XDA Developers غیر رسمی است و این سایت گزارش خود را تنها براساس گفته های چند کاربر انجمن خود در کوبا و سوریه تهیه کرده است و کمپانی شیائومی هیچگونه اعلام رسمی مبنی بر غیرفعالسازی محصولات خود در کشورهای تحریم شده، نداشته است.
 2. این مشکل تاکنون در نسخه گلوبال گوشی های شیائومی دیده نشده و حتی در صورت اعمال محدودیت ها در ایران، خریداران به راحتی میتوانند نسخه های گلوبال موبایل های شیائومی را تهیه کنند.
 3. اگر قرار بر اعمال محدودیت محصولات شیائومی در ایران بود، اخیراً این کمپانی با آپدیت جدید خود، مشکل تماس های اضطراری برخی گوشی های شیائومی در ایران را برطرف نمی کرد.

پاسخ شیائومی به شایعه قفل شدن گوشی در کشورهای تحریمی

 

سخنگوی شیائومی اعلام کرد که این شرکت به‌صورت موقت، برخی از گوشی‌های هوشمند را قفل کرده بود تا درباره احتمال قاچاق این کالاها در بازار خاکستری تحقیقاتی صورت دهد و اکنون که تحقیقات کامل شده، می‌توان قفل دستگاه‌ها را باز کرد.

سخنگوی این کمپانی چینی این خبر را تلویحا تکذیب و به گلوبال‌تایمز اعلام کرد که گزارش‌ها مبنی‌بر قفل شدن گوشی‌های شیائومی در کشورها و سرزمین‌هایی از جمله کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان و کریمه، بازار خاصی را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه یک سیاست منطقه‌ای است که هدف آن جلوگیری از قاچاق از طریق بازار خاکستری و حفظ امنیت داده کاربران است.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که برخی از رسانه‌ها در روزهای گذشته گزارش کردند که این تولیدکننده چینی، گوشی‌های هوشمند خود را در کشورهای مذکور که در آنجا نمایندگی رسمی ندارد، قفل کرده است. سیاست صادرات شیائومی به مشتریان خود اجازه نمی‌دهد محصولات این شرکت را به کشورهای تحریم‌شده صادر کنند، با وجود این، در سال‌های اخیر، یک بازار خاکستری ایجاد شده و شایع است که برخی مشتریان دستگاه‌های شیائومی را در یک منطقه خریداری کرده و در منطقه‌ای دیگر استفاده کنند.

برخی رسانه‌ها، این اقدام شیائومی برای قفل کردن گوشی‌هایش را به سیاست‌های آمریکا نسبت داده‌اند و اینطور عنوان کردند که واشنگتن به این شرکت چینی فشار آورده تا گوشی‌ها را در این کشورها و مناطق تحریم‌شده، قفل کند. سخنگوی شیائومی درباره این موضوع نیز پاسخ داد که این شرکت به‌صورت موقت، برخی از گوشی‌های هوشمند را قفل کرده تا از احتمال قاچاق که به امنیت کاربران و حقوق مصرف‌کنندگان آسیب‌ می‌رساند، جلوگیری کند و درباره آن تحقیقاتی صورت دهد و اکنون که تحقیقات کامل شده، می‌تواند قفل دستگاه‌ها را باز کرد.

در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، شیائومی توانست رتبه دوم را در فروش جهانی گوشی‌های هوشمند کسب کند؛ اتفاقی که برای اولین بار و به‌واسطه رشد گسترده موبایل‌های این شرکت در بازارهای خارج از کشور چین رخ داد. شیائومی همچنین سهمی ۱۵ درصدی در بازار گوشی‌های هوشمند کوبا دارد.

یک دیدگاه در “3”

 1. آرمین اعظمی راد گفت:

  پیشنهاد می‌کنم

 2. بسیار گوشی عالی هست واقعا از هر نظر کاربر را راضی می‌کند

 3. سلام گفت:

  خیلی بده خودم می۱۱ پرو دارم
  بابام می ۱۱ لایت که می ۱۱ لایت خیلی آشغاله بسیار داغ میکنه و تویی اینستا لگ میزنه
  ولی می ۱۱ پرو بهتره و اون هم داغ میکنه ولی کمتر هنگی داره

دیدگاهتان را بنویسید

آیا امتحان این کالا را به دیگران نیز پیشنهاد می کنید؟نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.